JAN FRKAL     mobil: 732 313 667     tel.: 577 103 212     fax: 577 103 303     e-mail: entomofagie@atlas.cz 

Tady je hlavní stránkaCo je to vlastně ta entomofagie?Jak se se mnou zkontaktovat
Právě se děje nebo chystá
Pár receptů pro gurmányJedlé druhy hmyzuVýživné hodnoty hmyzuNěkolik obrázků pro ilustraciZanechte mi svůj názorNěco o mě a odkazy

th_dn.gif (952 bytes)
ikonka1
ikonka na stránky

 

POPULARIZOVÁNÍ entomofagie

Není v mých silách dodávat jedlý hmyz na stůl českého člověka (tzn. dovážet a prodávat), a to především z časových a finančních důvodů (studuji). A abych řekl pravdu, dělat byznys by mě asi ani nebavilo, a je otázkou, jestli by se v oblasti entomofagie vůbec dal dělat.

Proto se soustředím spíše na sbírání informací o hmyzožroutství a praktických pokusech na sobě a blízkých. A samozřejmě se snažím entomofagii ukazovat i jiným lidem - nemám rád jakékoliv předsudky, ani typu: "Něco takového bych do úst nikdy nevzal..." Proč by si člověk nemohl obohatit jídelníček o něco exotického, netradičního, navíc když je to zdravé?

Tady shrnuji své dosavadní "mediální úspěchy", kdy jsem se snažil seznámit českou veřejnost se skutečností, že něco takového jako pojídání hmyzu vůbec existuje a že to nemusí nutně být až tak nechutné. Ruku na srdce, snad kromě rádia se mi nepodařilo do médií protlačit příliš věcných informací o hmyzožroutství, pro novináře jsem přece jenom byl "tím exotem,co žere brouky". Nicméně, články, rádio a televize mi umožnili poznat spoustu zajímavých lidí, které entomofagie opravdu zaujala a nějakým způsobem budeme spolupracovat. A abych řekl pravdu, ona to občas byla velká sranda, pozorovat zástupy novinářů, jak do sebe futrují brouky a červíky (jak dobře poznamenal Jiří X. Doležal z Reflexu).

články:

V kterých všech novinách a časopisech nějaký článeček vyšel, to opravdu nejsem schopen dohledat, vzhledem k tomu, že kdysi o mých aktivitách vydala agenturní zprávu ČTK. Ozvali se mi poté třeba ze Slovenska z deníku SME, takže toho mohlo být opravdu víc... Z těch větších a slavnějších titulů tisku bych jmenoval deník Právo, týdeník Reflex (ukázka) a Ring (ukázka), z regionálních třeba Zlínské noviny (taky jedna ukázka). Články o entomofagii  (většinou moje) můžete najít i v internetových časopisech...

Tady je několik ukázek článků, po kliknutí si je můžete přečíst (jsou to dost velké soubory, proto se mohou načítat pomalu)

ringclanekM.jpg (16363 bytes)

zlinskenovinyM.jpg (13085 bytes)

reflexmale.jpg (16931 bytes)

článek z Ringu

Zlínské noviny

Reflex

rádio:

Dvakrát jsem byl pozvaný do Českého rozhlasu Brno, kde jsem se realizoval, protože mi dali celkem velký prostor a jednou jsem dělal poměrně rozsáhlý rozhovor pro Svobodnou Evropu. Někdo mi říkal, že krátké reportáže byli na Impulsu, Frekvenci 1 atd., pravděpodobně to převzali z ČTK.

televize:

Mé entomofágní aktivity se dostali i do hlavní zpravodajské relace televize Prima, což byla kratičká reportáž. O dost vážněji to vzala slovenská veřejnoprávní televize STV1, která se mnou natočila čtvrthodinový pořad, vtipně pojatý dokument. Nechci nic zakřiknout, ale rýsuje se možnost věnovat jedlému hmyzu jeden díl cyklu České televize "Pod pokličkou".

přednášky s ochutnávkou:

Asi nejlepší formou propagace entomofagie jsou pro mne přednášky s ochutnávkou - jsem v bezprostředním kontaktu s lidmi a mám dostatek prostoru i pro fundovanější výklad. Vidím reakce ochutnávajících, slyším jejich dotazy a pokaždé tím získám novou látku k přemýšlení.

Přečíst si můžete o jedné přednášce na velmi zajímavé akci Challenge z podzimu 2001 a taky něco o přednášce pro resocializační komunitu v zimě 2002.

 

designed by JAN FRKAL © 2001     technické připomínky a dotazy: honza.f@atlas.cz